We never sell your data to third parties
WEG E00736EP3YAX132SF3-W is a 10 horsepower, 3000 RPM, three-phase TEFC motor with a 132S frame. It operates on a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V at 50/60Hz and is certified for ATEX Zone 2 hazardous locations (ExnA). This motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) enclosure with IP55 protection, cast iron construction, and is designed for use in potentially explosive atmospheres with non-sparking components.
MODEL E00736EP3YAX132SF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,654.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
132S
HP
10
Hz
50/60
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 10 HP |
|---|---|
| kW | 7.5 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 132 S |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 13.8 |
| Fl Efficiency | 88.7% |
| 'C Dimension | 17.795 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 144 lbs |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | E1400MXL019 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more