We never sell your data to third parties
WEG E01836EP3YAX160LF3-W is an ATEX-certified ExnA three-phase TEFC motor rated for 25 HP at 3000 RPM. This IEC metric motor features a 160L frame, a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V, and 50/60 Hz operation. Designed for hazardous area applications, it provides reliable performance in environments requiring non-sparking equipment.
MODEL E01836EP3YAX160LF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,551.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
160L
HP
25
Hz
50/60
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 25 HP |
|---|---|
| kW | 18.5 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 160 L |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 33.2 |
| Fl Efficiency | 92.2% |
| 'C Dimension | 25.276 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 340 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more