We never sell your data to third parties
WEG E03018EP3YAX200LF3-W is a 40 horsepower, 1500/1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 200L IEC metric frame. It features a 380-415/440/460/660-690V dual voltage rating for 50/60 Hz operation and is certified for ATEX Zone 2 hazardous locations under ExnA non-sparking standards. This cast iron construction motor is designed for use in potentially explosive gas and dust atmospheres, offering robust performance in chemical, petrochemical, and oil & gas applications.
MODEL E03018EP3YAX200LF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,867.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
40
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 40 HP |
|---|---|
| kW | 30 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 200 L |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 55.5 |
| Fl Efficiency | 92.9% |
| 'C Dimension | 30.197 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | XL-050-200-LLUSHBFDA |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more