We never sell your data to third parties
WEG E03036EP3YAX200LF3-W is an ATEX ExnA certified, three-phase TEFC motor rated for 40 HP at 3000 RPM. This IEC metric motor features a 200L frame, cast iron construction, and a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V for 50/60 Hz operation. Designed for non-hazardous zone applications, it offers robust performance with Class F insulation and IP55 protection.
MODEL E03036EP3YAX200LF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,688.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
200L
HP
40
Hz
50/60
Phase
3
RPM
3000
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 40 HP |
|---|---|
| kW | 30 kW |
| RPM | 3000 RPM |
| NEMA Frame | 200 L |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 52.2 |
| Fl Efficiency | 93% |
| 'C Dimension | 30.197 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 528 lbs |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | T20-75-25M-LLUKNB |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130097.00 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more