We never sell your data to third parties
WEG E03712EP3YAX250SMF3W is a 50HP, 1000/1200 RPM, three-phase TEFC motor with a 250S/M frame. It operates on 380-415/440/460/660-690V, 50/60Hz power and is certified for ATEX Zone 2 hazardous locations (Ex nA non-sparking). This cast iron motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, Class F insulation, and is designed for safe operation in potentially explosive gas atmospheres.
MODEL E03712EP3YAX250SMF3W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,945.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
250S/M
HP
50
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1000/1200
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 50 HP |
|---|---|
| kW | 37 kW |
| RPM | 1000/1200 RPM |
| NEMA Frame | 250 S/M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 65 |
| Fl Efficiency | 93.2% |
| 'C Dimension | 37.992 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1086 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | JH10008 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 7201C-5GLFGP4 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more