We never sell your data to third parties
WEG E03718EP3YAX225SMF3W is a 50 horsepower, 1500/1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for hazardous locations. It features a 225S/M frame, cast iron construction, and a wide voltage range of 380-415/440-460/660-690V at 50/60Hz. This ATEX-certified ExnA motor is built for non-sparking applications in Zone 2 areas, offering robust performance with Class F insulation and IP55 protection.
MODEL E03718EP3YAX225SMF3W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,152.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
225S/M
HP
50
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 50 HP |
|---|---|
| kW | 37 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 225 S/M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 64.9 |
| Fl Efficiency | 93.3% |
| 'C Dimension | 34.882 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 868 lbs |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | SMC |
| Model | SY50M-27-1-WO-02N |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRL8210127.00 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more