We never sell your data to third parties
WEG E04518EP3YAX225SMF3W is a 60 horsepower, 1500/1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 225S/M frame. It operates on a wide voltage range of 380-415/440/460/660-690V at 50/60Hz. This motor is ATEX certified for Zone 2 hazardous locations (Ex nA non-sparking), featuring a cast iron construction, IP55 enclosure, and is designed for inverter duty applications requiring explosion-proof safety in potentially explosive atmospheres.
MODEL E04518EP3YAX225SMF3W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,772.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
225S/M
HP
60
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 60 HP |
|---|---|
| kW | 45 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 225 S/M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 79.5 |
| Fl Efficiency | 93.7% |
| 'C Dimension | 34.882 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 914 lbs |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | PA6M001-5D |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more