We never sell your data to third parties
WEG E05518EP3YAX250SMF3W is a 75 horsepower, 1500/1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 250S/M frame. It operates on 380-415/440-460/660-690V at 50/60Hz and is certified for ATEX Zone 2 hazardous locations (ExnA). This cast iron motor features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure, making it suitable for explosive gas atmospheres where non-sparking operation is required.
MODEL E05518EP3YAX250SMF3W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,775.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
250S/M
HP
75
Hz
50/60
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380/415/440/460/660/690
Specifications
| HP | 75 HP |
|---|---|
| kW | 55 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 250 S/M |
| Mult. Symbol | XN |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 94.6 |
| Fl Efficiency | 94.1% |
| 'C Dimension | 37.992 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1099 lbs |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more