We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG E11018XP3YAX315SMF3 is an ATEX-certified explosion proof three-phase motor rated for 110 kW (approximately 150 HP) at 1500 RPM. This IEC metric frame 315SMF3 motor features a 380-415V, 50Hz power supply and is designed for hazardous locations requiring protection against explosive gas and dust atmospheres. It is constructed with a cast iron frame and TEFC enclosure for severe duty applications.
MODEL E11018XP3YAX315SMF3
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Obsolete
This item is no longer available on MROSupply.com, however we have this identical replacement.
View ReplacementTypically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
315S/M
HP
150
Hz
50
Phase
3
RPM
1500/1800
Voltage
380-415/660-690/440/460
Specifications
| HP | 150 HP |
|---|---|
| kW | 110 kW |
| RPM | 1500/1800 RPM |
| NEMA Frame | 315 S/M |
| Mult. Symbol | XD |
| Service Factor | 1.00 |
| FLAmps@415 V | 184 |
| Fl Efficiency | 95.2% |
| 'C Dimension | 45.512 in |
| Voltage | 380 to 415/660 to 690/440 to 460V |
| Approx. Shipping Weight | 2426 lbs |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T2KM-200PM |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0269.734A4X45 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CB141812 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more