We never sell your data to third parties
WEG 00152XT3H182T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 1.5 HP, 1165 RPM, 575V, 182T cast iron frame. TEFC enclosure with IP55 protection, Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certified, T4 temperature code. IEEE 841 vibration levels and inverter duty rated for severe industrial applications.
MODEL 00152XT3H182T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,022.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
182T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 6. 67 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182T |
| RPM | 1165 |
| Full Load Amps | 1. 86 A |
| Efficiency (100%) | 87. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 68 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 1. 12 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182T |
| Full Load Amps | 1. 86 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-500311 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more