We never sell your data to third parties
WEG 00156XT3E143T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 1.5 HP, 3500 RPM, 143T frame, 208-230/460V, 60 Hz. XP enclosure with TEFC IP55 rating, Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G. Cast iron construction, Class F insulation, 1.15 service factor.
MODEL 00156XT3E143T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$847.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
XP
Frame
143T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 22 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143T |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 4. 53-4. 10/2. 05 A |
| Efficiency (100%) | 84. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 2. 20/1. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 2 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 143T |
| Full Load Amps | 4. 53-4. 10/2. 05 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | SKF Bearing |
| Model | 22312 E/VA405 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA24-110X130X14 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more