We never sell your data to third parties
WEG 00158XT3E145TC is a 1.5 horsepower, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) explosion proof three-phase motor. It features a 145TC frame with C-face mounting, a 208-230/460V dual voltage rating, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This motor is designed for hazardous location applications requiring Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications. It includes cast iron construction, Class F insulation, and a 1.
MODEL 00158XT3E145TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,033.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
145T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 42 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 4. 53-4. 10/2. 05 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 64/1. 32 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 9 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 4. 53-4. 10/2. 05 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | INA Bearing |
| Model | SCE88 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more