We never sell your data to third parties
WEG 00212XT3H184T is a NEMA Premium efficiency (IE3) explosion proof three-phase motor rated 2HP at 1200 RPM. This hazardous location motor features a 575V supply, 184T NEMA frame, and Totally Enclosed construction. Designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous areas, it includes cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor for severe duty applications.
MODEL 00212XT3H184T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,071.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
184T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 89 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 1165 |
| Full Load Amps | 2. 50 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 68 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 1. 68 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 2. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 35TAB07DUP4 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more