We never sell your data to third parties
WEG 00218XT3ER145TC is a NEMA Premium (IE3) efficiency, explosion-proof three-phase motor rated for 2 HP at 1800 RPM. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) motor features a 145TC NEMA frame with a C-face mount, cast iron construction, and a 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for hazardous locations with Class I Division 1 Groups C, D and Class II Division 1 Groups E, F, G certifications, offering IP55 protection, Class F insulation, and a 1.
MODEL 00218XT3ER145TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,081.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 6. 02-5. 44/2. 72 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 3. 00/1. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 9 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 6. 02-5. 44/2. 72 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more