We never sell your data to third parties
WEG 00309XT3E215T is a 3 horsepower, 900 RPM, three-phase explosion proof motor with a 215T NEMA frame. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor operates on 208-230/460V 60Hz power and features a totally enclosed, cast iron construction. It is designed for hazardous locations, offering Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications with T4 temperature code. The motor includes Class F insulation, a 1.
MODEL 00309XT3E215T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,515.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
XP
Frame
215T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
865
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 18. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 865 |
| Full Load Amps | 9. 82-8. 88/4. 44 A |
| Efficiency (100%) | 87. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 74 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 5. 00/2. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 9. 82-8. 88/4. 44 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | M533310 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 30208UP4 |