We never sell your data to third parties
WEG 00312XT3E213TC is a 3 horsepower, 1200 RPM NEMA Premium efficiency explosion proof three-phase motor. It features a 213TC frame with a C-face mount, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 construction, and operates on 208-230/460V 60Hz power. This hazardous location motor is designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G environments with a cast iron housing, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 00312XT3E213TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,675.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
213T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 9. 75-8. 82/4. 41 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 5. 20/2. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 9. 75-8. 82/4. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 405TSTFCD6526 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more