We never sell your data to third parties
WEG 00318XT3ER182TC is a 3HP, 1800RPM NEMA Premium (IE3) efficiency explosion-proof three-phase motor. This TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor features a 182TC C-face mount frame, 208-230/460V dual voltage, and 60Hz operation. It is designed for hazardous locations with Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications.
MODEL 00318XT3ER182TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,260.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 8. 65-7. 82/3. 91 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 4. 20/2. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182T |
| Full Load Amps | 8. 65-7. 82/3. 91 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | VPO-13 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 23032 CCK/W33 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more