We never sell your data to third parties
WEG 00512XT3H215T NEMA Premium efficiency (IE3) explosion-proof three-phase motor, 5 HP, 1170 RPM, 575V, 60 Hz, 215T frame. XP enclosure with cast iron construction, Class F insulation, 1.15 service factor. Certified for Class I, Division 1, Groups C and D hazardous locations.
MODEL 00512XT3H215T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,703.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
215T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 5. 46 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 3. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 5. 46 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6308 2RD |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPPZ206-30MM-IL |
| Brand | NAE |
| Model | V1-100S4-W40416A-EHT |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more