We never sell your data to third parties
WEG 00536XT3E184T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 5 HP, 3505 RPM, 184T frame, 208-230/460V, 60 Hz. XP enclosure with cast iron construction, Class F insulation, 1.15 service factor. Certified for Class I, Division 1, Groups C and D hazardous locations.
MODEL 00536XT3E184T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,161.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
184T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 39 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 3505 |
| Full Load Amps | 13. 5-12. 2/6. 10 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 5. 20/2. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 0 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 13. 5-12. 2/6. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more