We never sell your data to third parties
WEG 00718XT3H213T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 7.5 HP, 1765 RPM, 213T frame, 575V, 60 Hz. XP enclosure with cast iron construction, Class F insulation, 1.15 service factor. Certified Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G for hazardous locations.
MODEL 00718XT3H213T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,701.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
213T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 7. 53 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 4. 08 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 7. 53 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-500303 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | DHP0104 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6203-2RLDNR-10C3 |