We never sell your data to third parties
WEG 00718XT3H213TC 7.5 HP, 1765 RPM, 213TC frame NEMA Premium (IE3) explosion proof three-phase motor. 575V, 60 Hz, cast iron TEFC construction with C-face mount. Designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations.
MODEL 00718XT3H213TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,865.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
213T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 7. 53 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 4. 08 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 7. 53 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Ringfeder |
| Model | GWE 5104-75 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30241588 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more