We never sell your data to third parties
WEG 00736XT3H213T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 7.5 HP, 3540 RPM, 213T frame, 575V, 60 Hz. XP enclosure with cast iron construction, Class F insulation, and TEFC design for hazardous locations. Suitable for Class I Div 1 and Div 2 applications requiring reliable performance in demanding environments.
MODEL 00736XT3H213T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,476.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
213T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 3540 |
| Full Load Amps | 7. 18 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 3. 04 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 0 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 7. 18 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more