We never sell your data to third parties
WEG 01018XT3ER215TC is a 10 horsepower, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase explosion proof motor. This TEFC motor features a 215TC frame with C-face mounting, 208-230/460V dual voltage, and 60 Hz operation. It is designed for hazardous locations with Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications, offering cast iron construction, IP55 protection, and a 1.15 service factor for severe duty applications.
MODEL 01018XT3ER215TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,991.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 28. 1-25. 4/12. 7 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 12. 6/6. 30 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 28. 1-25. 4/12. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 7008CVDUJ74 |
| Brand | SMC |
| Model | N7Q075-39B70101 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more