We never sell your data to third parties
WEG 01018XT3H215T NEMA Premium (IE3) explosion proof three-phase motor, 10 HP, 1765 RPM, 575V, 60 Hz, 215T frame. XP enclosure with cast iron housing for hazardous locations. Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G. Inverter duty rated with IEEE 841 severe duty vibration levels.
MODEL 01018XT3H215T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,791.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 10. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 5. 04 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 10. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 2501-20-16-SS |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 444TSTFCD6038 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more