We never sell your data to third parties
WEG 01036XT3E215TC is a NEMA Premium (IE3) efficiency, explosion-proof three-phase motor rated 10 HP at 3600 RPM. This TEFC motor features a 215TC C-face mount frame, 208-230/460V dual voltage, and 60 Hz operation. Designed for hazardous locations, it offers Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certifications with T4 temperature code. The cast iron construction, IP55 enclosure, and Class F insulation ensure reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL 01036XT3E215TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,617.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 7 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 26. 5-24. 0/12. 0 A |
| Efficiency (100%) | 90. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 10. 2/5. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 2 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 26. 5-24. 0/12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCAP752AE211GAA009 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more