We never sell your data to third parties
WEG 01036XT3H215T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 10 HP, 3535 RPM, 215T frame, 575V, 60 Hz. XP enclosure with cast iron construction, Class F insulation, and Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certification for hazardous locations.
MODEL 01036XT3H215T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,548.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
215T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 7 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 9. 60 A |
| Efficiency (100%) | 90. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 4. 08 A |
| Locked rotor current (II/In) | 9. 2 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 9. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA5P51AE251GAA009 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 365TSTDCD4303 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | SUC205-25MM |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more