We never sell your data to third parties
WEG 01512XT3H284T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 15HP, 1180RPM, 575V, 284T cast iron frame. TEFC enclosure certified for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations with T4 temperature code. Class F insulation, 1.15 service factor, and inverter duty rated.
MODEL 01512XT3H284T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,630.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
284T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 65. 9 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 284T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 14. 0 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 4. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284T |
| Full Load Amps | 14. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more