We never sell your data to third parties
WEG 01518XT3ER254TC NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 15 HP, 1770 RPM, 254TC frame with C-face mount. Cast iron TEFC IP55 enclosure rated for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G. Dual voltage 208-230/460V, 60 Hz. IEEE 841 vibration levels and inverter duty capable.
MODEL 01518XT3ER254TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,716.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 43. 9 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 1770 |
| Full Load Amps | 40. 7-36. 8/18. 4 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 17. 2/8. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 40. 7-36. 8/18. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 08 x 15 x 5.7U41 |
| Brand | US Motors |
| Model | FD3CM2K18 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 400S8M1344 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more