We never sell your data to third parties
WEG 01536XT3E254T is a 15 horsepower, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) explosion proof three-phase motor. This hazardous location motor features a 254T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) construction with cast iron housing. It is designed for Class I Division 1 and 2, Groups C and D hazardous gas environments, offering robust performance in chemical, petrochemical, and other demanding industrial applications.
MODEL 01536XT3E254T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,140.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 254T |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 37. 3-33. 8/16. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 12. 5/6. 25 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254T |
| Full Load Amps | 37. 3-33. 8/16. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | SMC |
| Model | MIS12-30D1-M9PVSAPC |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | HM88610 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more