We never sell your data to third parties
WEG 02012XT3E286T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 20 HP, 1180 RPM, 286T frame. Cast iron TEFC construction with Class F insulation and 1.15 service factor. Rated 208-230/460V, 60 Hz. Certified for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations.
MODEL 02012XT3E286T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,889.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
286T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 286T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 53. 5-48. 4/24. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 17. 6/8. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 286T |
| Full Load Amps | 53. 5-48. 4/24. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RV2031-4WB10 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT10-500-200 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 445THFCD8036 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 417-3M-06 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more