We never sell your data to third parties
WEG 02012XT3H286T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 20 HP, 1180 RPM, 575V, 286T cast iron frame. TEFC IP55 enclosure rated for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations. Class F insulation, 1.15 service factor, suitable for severe industrial environments.
MODEL 02012XT3H286T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,889.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
286T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 8 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 286T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 19. 4 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 7. 04 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 286T |
| Full Load Amps | 19. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more