We never sell your data to third parties
WEG 02512XT3H324T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 25 HP, 1180 RPM, 575V, 60 Hz, 324T cast iron frame. TEFC enclosure rated Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G with T4 temperature code. IE3 efficiency, Class F insulation, and 1.15 service factor for reliable operation in hazardous locations.
MODEL 02512XT3H324T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,783.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
324T
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 110 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 324T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 24. 3 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 10. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 324T |
| Full Load Amps | 24. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | RF710-30-B5-G |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA2N7.5V3D |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y545 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more