We never sell your data to third parties
WEG 03009XT3E364T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 30 HP, 885 RPM, 364/5T frame, 208-230/460V, 60 Hz. XP enclosure with cast iron construction for hazardous locations. Class I Div 1 and Div 2 certified, IP55, inverter duty rated. NEMA Premium (IE3) efficiency, Class F insulation, 1.15 service factor.
MODEL 03009XT3E364T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,801.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
885
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 176 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 885 |
| Full Load Amps | 85. 1-77. 0/38. 5 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 77 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 33. 0/16. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 7 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 85. 1-77. 0/38. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Bando |
| Model | 250-DS5M-645 |
| Brand | Berliss |
| Model | BSP-205V TC |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more