We never sell your data to third parties
WEG 03012XT3E326T NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 30 HP, 1180 RPM, 326T cast iron frame, 208-230/460V, 60 Hz. TEFC enclosure rated for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous locations. Inverter duty rated, Class F insulation, 1.15 service factor.
MODEL 03012XT3E326T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,422.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
326T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 132 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 326T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 81. 2-73. 4/36. 7 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 34. 0/17. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 326T |
| Full Load Amps | 81. 2-73. 4/36. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more