We never sell your data to third parties
WEG 03018XT3E286TC NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 30 HP, 1770 RPM, 286TC frame with C-face mounting. 208-230/460V dual voltage, 60 Hz. TEFC enclosure with cast iron frame. Class I Div 1 and Class II Div 1 certified for hazardous locations. Class F insulation, 1.15 service factor.
MODEL 03018XT3E286TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,088.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
XP
Frame
286T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 286T |
| RPM | 1770 |
| Full Load Amps | 79. 6-72. 0/36. 0 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 32. 0/16. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 286T |
| Full Load Amps | 79. 6-72. 0/36. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more