We never sell your data to third parties
WEG 03018XT3H286T is a 30 HP, 1800 RPM, three-phase explosion proof motor with a 286T frame and NEMA Premium (IE3) efficiency. This hazardous location motor operates at 575V, 60Hz and features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) construction with cast iron frame for severe duty applications. It is designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G hazardous areas, meeting XEX, UL Listed, and CSA certifications for explosive gas and dust environments.
MODEL 03018XT3H286T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,759.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
286T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 8 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 286T |
| RPM | 1770 |
| Full Load Amps | 28. 8 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 12. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 2 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 286T |
| Full Load Amps | 28. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | U1868 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more