We never sell your data to third parties
WEG 03036XT3E286TS NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 30 HP, 3545 RPM, 286TS frame, 208-230/460V 60 Hz. Cast iron XP enclosure with Class I Div 1 and Class II Div 1 certifications for hazardous locations. Inverter duty rated with IP55 protection.
MODEL 03036XT3E286TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,729.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
286TS
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 43. 8 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 286TS |
| RPM | 3545 |
| Full Load Amps | 74. 5-67. 4/33. 7 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 19. 6/9. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 7 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 286TS |
| Full Load Amps | 74. 5-67. 4/33. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 8GTV-960-21 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EQ7-2005-C |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more