We never sell your data to third parties
WEG 04012XT3H364T is a 40 HP, 1200 RPM, three-phase explosion proof motor with a 575V rating and a 364T NEMA frame. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) construction with cast iron frame for hazardous location service. It is designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G environments, offering robust performance in demanding industrial applications.
MODEL 04012XT3H364T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,412.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 175 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 37. 7 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 65 dB(A) |
| No load current | 14. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 37. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Pfannenberg |
| Model | 11822103055 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more