We never sell your data to third parties
WEG 04018XT3E324TC is a 40HP, 1800RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase explosion proof motor. It features a 324TC frame with C-face mount, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 construction, and operates on 208-230/460V 60Hz power. This hazardous location motor is designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G environments, with cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor for severe duty applications.
MODEL 04018XT3E324TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,180.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
324T
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 116 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 324T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 107-96. 4/48. 2 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 71 dB(A) |
| No load current | 46. 0/23. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 7 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 324T |
| Full Load Amps | 107-96. 4/48. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495075 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSFD204-20MMG |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more