We never sell your data to third parties
WEG 04036XT3H324TS is a 40 HP, 3600 RPM, three-phase explosion proof motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This hazardous location motor features a 575V rating, 60 Hz operation, and a 324TS frame with a short shaft. It is constructed for Class I Div 1 and Div 2 hazardous areas, offering a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure, cast iron construction, and Class F insulation for severe duty applications.
MODEL 04036XT3H324TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,885.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
324TS
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 40 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 3 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 324TS |
| RPM | 3555 |
| Full Load Amps | 36. 6 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 9. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 40 HP |
|---|---|
| Frame | 324TS |
| Full Load Amps | 36. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Century |
| Model | CF106 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | JM205149A |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more