We never sell your data to third parties
WEG 05018XT3ER326TC NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 50 HP, 1780 RPM, 326TC frame with C-face mount. Cast iron TEFC enclosure rated Class I Div 1 & 2. Voltage 208-230/460V, 60 Hz, 1.15 service factor, Class F insulation, inverter duty capable.
MODEL 05018XT3ER326TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$6,128.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
326T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 146 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 326T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 134-121/60. 6 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 71 dB(A) |
| No load current | 55. 0/27. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 326T |
| Full Load Amps | 134-121/60. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | M889B |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more