We never sell your data to third parties
WEG 06009XT3E405T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 60 HP, 885 RPM, 404/5T cast iron frame, 208-230/460V, 60 Hz. TEFC enclosure with IP55 protection. Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G. T4 temperature code, 1.15 service factor, Class F insulation.
MODEL 06009XT3E405T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$23,941.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
404/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
885
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 351 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 885 |
| Full Load Amps | 168-152/75. 9 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 68. 0/34. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 168-152/75. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | US Motors |
| Model | FD12CM2PC |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U048A |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more