We never sell your data to third parties
WEG 06036XT3E364TS is a 60 horsepower, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase explosion proof motor. It features a 364TS frame, 208-230/460V dual voltage rating, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) construction designed for hazardous locations. This motor is engineered for severe duty applications requiring Class I Div 1 and Div 2, Groups C and D certifications, with a cast iron frame, IP55 protection, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 06036XT3E364TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,889.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 85 dB(A) |
| No load current | 32. 6/16. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 151-137/68. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA2N005V4D |
| Brand | Champion |
| Model | XL801-2X120 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 2/C315 |
| Brand | Century |
| Model | C490 |
| Brand | PIP |
| Model | KS900-EA/L |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more