We never sell your data to third parties
WEG 06036XT3H364TS NEMA Premium Explosion Proof three-phase motor, 60 HP, 3560 RPM, 575V, 364/5TS cast iron frame, TEFC IP55 enclosure. Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G certified. 1.15 service factor, Class F insulation, inverter duty rated.
MODEL 06036XT3H364TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,889.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 87. 3 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 54. 6 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 85 dB(A) |
| No load current | 13. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 54. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA8M.50V5C |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more