We never sell your data to third parties
WEG 07509XT3E444T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 75 HP, 890 RPM, 444/5T cast iron frame, 208-230/460V, 60 Hz. XP enclosure for Class I Division 1 hazardous locations. IEEE 841 severe duty, Class F insulation, 1.15 service factor, inverter duty 20:1 constant torque.
MODEL 07509XT3E444T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$25,893.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
444/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
890
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 437 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 890 |
| Full Load Amps | 204-184/92. 2 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 64 dB(A) |
| No load current | 76. 0/38. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 204-184/92. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more