We never sell your data to third parties
WEG 07518XT3E365TC is a 75 horsepower, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) explosion proof three-phase motor. It features a 365TC frame with C-face mounting, a 208-230/460V dual voltage rating, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) construction. This hazardous location motor is designed for Class I Div 1 & 2 and Class II Div 1 & 2 applications, offering cast iron construction, IP55 protection, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 07518XT3E365TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,485.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 218 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 184-166/83. 2 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 62. 0/31. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 184-166/83. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Tingley |
| Model | J24122-4XL |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more