We never sell your data to third parties
WEG 07518XT3H365T NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 75 HP, 1780 RPM, 364/5T frame, 575V, 60 Hz. Cast iron TEFC enclosure with Class F insulation and 1.15 service factor. Designed for Class I Division 1 and 2, Groups C and D hazardous gas environments.
MODEL 07518XT3H365T
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,901.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 66. 6 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 24. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 66. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more