We never sell your data to third parties
WEG 07536XT3E365TS NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 75 HP, 3560 RPM, 364/5TS frame, 208-230/460V, 60 Hz. XP enclosure with cast iron construction, Class F insulation, 1.15 service factor. Designed for Class I Division 1 and 2, Groups C and D hazardous locations.
MODEL 07536XT3E365TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,043.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5TS
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 182-165/82. 4 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 85 dB(A) |
| No load current | 44. 0/22. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 182-165/82. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Century |
| Model | 889A |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more