We never sell your data to third parties
WEG 07536XT3H365TS is a 75 horsepower, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency explosion proof three-phase motor. It features a 575V, 60Hz rating, a 365TS frame with a T4 temperature code, and a cast iron construction for hazardous location service. This motor is designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G environments, offering a TEFC IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor for severe duty applications.
MODEL 07536XT3H365TS
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,043.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
364/5TS
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 109 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 65. 9 A |
| Efficiency (100%) | 94. 1 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 85 dB(A) |
| No load current | 17. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 65. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1108A |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495921 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more