We never sell your data to third parties
WEG 10018XT3E405TC NEMA Premium explosion proof three-phase motor, 100 HP, 1780 RPM, 404/5T cast iron frame with C-face mounting. TEFC IP55 enclosure, 208-230/460V 60Hz. Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G. Service factor 1.15, Class F insulation, inverter duty 20:1.
MODEL 10018XT3E405TC
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,735.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
404/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 291 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 250-226/113 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 86. 0/43. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 250-226/113 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CFM014018012 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | E479B |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184THTCD9076 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more